Ako spoznať správne padnúcu podprsenku? Nosíte správnu veľkosť podprsenky? Väčšina z Vás pravdepodobne povie áno, ale výskumy ukazujú, že približne 80% žien nenosí takú veľkosť, akú by mali! Ako ale vlastne spoznať, ktorá veľkosť je tá správna? Výber veľkosti podprsenky začína u merania. K tomu používajte zásadne krajčírsky meter. Ten by mal byť pri meraní natiahnutý, ale nemal by škrtiť. Vždy tiež dávajte pozor, aby bol vo vodorovnej polohe. Pre určenie veľkosti potrebujeme poznať obvod hrudníka cez prsia a pod prsiami. Obvod cez prsia sa meria v najširšej časti hrudníka, u žien to spravidla býva cez bradavky. Ďalšie mieru, teda obvod pod prsiami, je potreba merať skutočne tesne pod prsiami. Obvod cez prsia sa meria v najširšej časti hrudníka, u žien to spravidla býva cez bradavky. Ďalšie mieru, teda obvod pod prsiami, je potreba merať skutočne tesne pod prsiami. Akonáhle máme takto namerané miery, ľahko zistíme správnu veľkosť podprsenky. Stačí len nájsť v tabuľke veľkostí zodpovedajúcu veľkosť od daného výrobcu. Ako ale u podprsenky, ktorú už napríklad máme doma, spoznáme, že sedí skutočne tak, ako má? Spísali sme pre Vás niekoľko tipov, ako ľahko spoznáte správne padnúce podprsenku.
Ako spoznáte, že máte zle padnúcu podprsenku?
1. Zapínanie sa nenachádza pod lopatkami v línii pŕs.
2. Ramienka zvierajú ostrý uhol so zapínaním - tvar písmena V.
3. Kostice podprsenky máte príliš nízko.
4. Predná časť podprsenky neprilieha k telu, ale odstáva.
5. Bočné kostice sa zarezávanie do pokožky a vytvára nepríjemný otlak.
6. Prsia "pretekajú" z Košíc von - či v hornej časti či zboku.
7. Pri pokrčenie ramien Vám košíčky odstávajú.
8. Po zložení podprsenky máte bolestivé otlaky na pokožke. Ak sa vás jeden z týchto bodov týka, nižšie nájdete návod, ako vybrať tú správnu veľkosť podprsenky.
Obvod
Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, správne zvolený obvod podprsenky hrá veľmi dôležitú úlohu. Práve obvod by totiž mal niesť väčšinu váhy pŕs, nie ramienka, ako si často ľudia myslia. Ak je obvod veľký, nemôže túto svoju funkciu plniť správne a váha pŕs spočíva práve na ramienkach - to potom môže spôsobovať bolesti v ramenách, otlaky od ramienok a v neposlednom rade ani prsia v takej podprsenke nemajú taký tvar, aký by mať mala. Správne zvolený obvod by mal k telu tesne priliehať, avšak mal by byť dostačeně voľný, aby ste sa voľne nadýchla. Zadná časť by nemala ísť od tela odtiahnuť na vzdialenosť väčšiu ako na tri prsty prstov. Zadný diel by mal byť v pravom uhle k pažiam, zapínanie by tak malo byť v rovnakej výške ako predná časť podprsenky. V žiadnom prípade sa zadná časť nesmie posúvať hore! To je jasným signálom, že obvod je príliš veľký. V prednej časti podprsenky by sa pod kostíce nemal vojsť viac ako jeden prst. Ak zdvihnete ruky hore, zostane správne zvolená podprsenka stále na rovnakom mieste. V prednej časti sa nesmie vyhrňovať cez prsiami! Ak si skúšate novú podprsenku, je potreba správny obvod vyberať pri zapnutí na prvý háčik (nejvolnější variant). Je totiž nutné počítať s tým, že obvod časom mierne povolí a vytiahne sa. Ak by ste tak kúpili podprsenku, ktorá Vám sedí pri zapnutí na poslednú háčik, nebudete mať po vytiahnutí materiálu už kam zapínať a obvod bude príliš veľký. Pri výbere podprsenky platí ešte jedno dôležité pravidlo, na ktoré je potrebné si dať pozor! Je potrebné myslieť na to, že veľkosti košíčkov sa zmenšujú (alebo zväčšujú) úmerne s veľkosťou obvodu. Košíček B je tak u obvode 70 menšia ako u obvodu 80 a podprsenka 65D tak má približne rovnako veľký košíček ako 70C a 75B atp. Pokiaľ si teda skúšate napr. podprsenku veľkosti 75B a košíček je Vám akurát, ale potrebovali by ste menší obvod, je potrebné zároveň s menšou veľkosťou obvodu zväčšiť číslo košíčku. Správne by ste tak mali siahnuť po veľkosti 70C.
Ramienka
Aj podľa ramienok môžeme nesprávnu podprsenku ľahko odhaliť. Ako už sme povedali, väčšina váhy pŕs by mala spočívať na obvode podprsenky, nie v ramienkach. Ramienka sa teda nikdy nesmie zarezávať! Zároveň by však samozrejme nemala ani padať. Našťastie je u väčšiny podprseniek dĺžka ramienok regulovateľná, stačí tak len skrátiť tí predĺžiť ich dĺžku podľa potreby. Signálom, že s podprsenkou nie je všetko v poriadku, môžu byť tiež bolesti ramien. Tie sú totiž často spôsobené opäť nevhodne zvoleným (veľkým) obvodom podprsenky. Váha opäť spočíva na ramienkach, čo môže vo finále spôsobiť aj nemalé bolesti v ramenách (najmä ak má žena väčšie poprsie).
Košíčky
Samozrejme aj na košíčkoch sa dá ľahko spoznať, či podprsenka sedí tak, ako má. Čo si u košíčkov všímať? Jedným zo signálov môže byť tzv. pretekajúca prsník, kedy príliš malý košíček celej prsník nepojme, to potom preteká a vytvára nevzhľadné hrče. Prso je tak rozdelené do dvoch menších častí. Tak by to samozrejme správne byť nemalo. Ovšem objaviť sa môže aj opačný problém. Ak je košíček príliš veľký, jeho okraje od prsia odstávajú, pri pohybe sa podprsenka krčí a rôzne zhŕňa. Pri správne zvolenej veľkosti by mal košíček kopírovať líniu prsníka a prirodzene nadväzovať - nesmie sa teda nikde zarezávať, ale ani odstávať. Nielen veľkosť, ale aj tvar košíčkov hrá rolu. Aj pri správne zvolenej veľkosť sa môže stať, že košíček správne nesedí. Potom je potreba poobzerať sa po inom strihu košíčku. Ponuka je široká a časom si určite nájdete ten správny strih, ktorý Vám bude sedieť.
Kostice
Kostice má za úlohu podopierať prsia. Aby túto funkciu plnila správne, musí kostice prsník obopínať, nie sa do neho zarezávať. Koniec kostice by sa mal nachádzať pod pazuchami. Je tiež potrebné dať pozor na to, aby kostice v prednej časti podprsenky, kde sa košíčky spájajú, tesne priliehala k telu. Táto časť podprsenky by nemala odstávať, ale nemala by ani príliš tlačiť.
zdroj: http://www.astratex.cz/InfoPage.asp?TP=FT&ID=142